Mauzuleum v Halikarnassu

26. srpna 2006 v 13:18 |  sedm divů světa
Mauzoleum v Halikarnassu (dnešní město Bodrum v Turecku) byla monumentální hrobka, kterou dal postavit král Mausolos II., vládnoucí spolu se svou manželkou Artemísií v letech 377-353 př. n. l., jako symbol své moci. Velkolepá stavba měla posléze sloužit jako jeho hrobka a její název - mauzoleum - se dosnes používá pro označení monumentálních hrobek. Původně však "Mausol-eum" znamenalo "na Mausólovu počest". Stavba byla ve své době považována za natolik krásnou, že byla zařazena mezi sedm divů světa.
Základem stavby mauzolea byl masívní kvádr z nepálených cihel, jenž byl obložen mramorem. Tento podstavec s obdélníkovým půdorysem mohl mít rozměry 19×42×11 metrů, jiné zdroje však uvádí až 66×77×30 metrů. Na tomto podstavci stál náhrobní chrám obklopený 36 iónskými sloupy, nesoucími střechu ve tvaru čtyřiadvacetistupňové pyramidy. Na jejím vrcholu byla plošina se sousoším vládců Mausola a Artemidy. Celková výška stavby byla 46 metrů.
Plán mauzolea vypracovali architekti Pýtheos a Satyros, zdobili jej významní řečtí sochaři, např.: Leócharés, Bryaxis, Skopás a Praxiteles.
Ve 13. století bylo mramorové mauzoleum poškozeno zemětřesením, v 15. století je zničili Rhodští (dnes Maltézští) rytíři. Přesná podoba mauzolea není známa, dochovaly se pouze sochy Mausola i Artemidy a některé z vlysů, nejkrásnější z nich pocházejí od sochaře Skopáse. Pozůstatky stavby byly použity na výstavbu městských hradeb
V současnosti jsou na jeho místě archeologické vykopávky a muzeum. Zvětšit V současnosti jsou na jeho místě archeologické vykopávky a muzeum.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 hustopeč hustopeč | E-mail | 19. dubna 2007 v 12:59 | Reagovat

ste retardi...KREČMER

2 ngjang. ngjang. | 19. prosince 2007 v 19:14 | Reagovat

vy idioti

3 Tom Tom | 5. ledna 2008 v 12:50 | Reagovat

to je bomba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama